Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje?

Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje?

Czasy, gdy telefony komórkowe potrafiły pracować nawet przez tydzień bez ładowania, już dawno minęły. Współczesne smartfony to co prawda urządzenia wielofunkcyjne, dające nam znacznie więcej możliwości, ale jednocześnie wymagające częstszego ładowania. Co można jednak zrobić, gdy bateria w telefonie wyjątkowo szybko się rozładowuje?

Bateria szybko się rozładowuje – w czym tkwi problem?

Na przestrzeni kilkunastu lat nasze telefony komórkowe przeszły istną metamorfozę. Z prostych aparatów, umożliwiających wykonywanie połączeń telefonicznych i wysyłanie wiadomości tekstowych, zmieniły się w wielofunkcyjne urządzenia, które pozwalają nam na robienie zdjęć, nagrywanie filmów, słuchanie muzyki, dokonywanie płatności, korzystanie z internetu i wiele, wiele innych. Mogłoby się więc wydawać, że skoro technologia idzie do przodu, to baterie powinny być dostosowane do możliwości urządzeń. Nie powinno ulegać wątpliwości, że producenci sięgają po wysokiej jakości komponenty – problem często tkwi w sposobie, w jaki użytkujemy nasze smartfony.

Co rozładowuje baterię w telefonie?

Jeśli chodzi o korzystanie ze smartfona, każdy użytkownik ma swoją codzienną rutynę i określone przyzwyczajenia. Jednak niektóre nawyki mają bezpośredni wpływ na zużycie energii, co sprawia, że bateria szybciej się rozładowuje. Część z nich można wyeliminować, nie rezygnując przy tym z komfortu użytkowania smartfona.

Działanie aplikacji w tle

Funkcja działania aplikacji w tle nierzadko okazuje się niezwykle przydatna – na przykład podczas dokonywania płatności internetowych. Nie wszyscy natomiast pamiętają o tym, że po zakończeniu pracy powinno się je wyłączać. Choć nie są one aktywnie użytkowane, działają w tle, pozostając niejako w trybie uśpienia, co przyczynia się do zwiększonego poboru energii i szybszego rozładowywania się baterii. Aplikacje w tle obciążają też procesor, w wyniku czego telefon może działać wolniej i mniej wydajnie. Jeśli bateria w smartfonie szybko pada, po każdym korzystaniu z aplikacji warto upewnić się, że została ona zamknięta. Dotyczy to zwłaszcza gier mobilnych czy aplikacji przeznaczonych do oglądania filmów, które są odpowiedzialne za największy pobór mocy.

Ciągłe wyszukiwanie Wi-Fi i udostępnianie lokalizacji

Przy nieustannie włączonym wyszukiwaniu Wi-Fi w otoczeniu oraz aktywnym udostępnianiu lokalizacji, telefon stale wysyła i szuka sygnałów – nawet jeśli nie ma takiej potrzeby. Przebywając w miejscu publicznym i korzystając z płatnego pakietu danych, nie jest konieczne, by smartfon ciągle wyszukiwał najbliższej sieci bezprzewodowej. Z kolei funkcja GPS, o ile jest niezbędna przy używaniu nawigacji w telefonie, często jest także wykorzystywana przez inne aplikacje czy aparat. Jeśli więc bateria w smartfonie krótko trzyma, warto, by możliwość śledzenia położenia miały wyłącznie te aplikacje, które rzeczywiście tego wymagają.

Stale włączony telefon

Bateria w telefonie może szybko rozładowywać się również wtedy, gdy urządzenie jest permanentnie włączone. Zaleca się, by w miarę możliwości wyłączać smartfon na noc – zapewni to dłuższe działanie telefonu na jednym ładowaniu, a jednocześnie poprawi żywotność baterii. Jeśli w ogóle nie wyłączamy urządzenia, choćby raz na jakiś czas, może to przyczynić się do szybszego uszkodzenia baterii, co z uwagi na konstrukcję współczesnych telefonów komórkowych wiąże się z koniecznością kosztownej naprawy.

Zbyt mocne podświetlenie wyświetlacza

Nowoczesne smartfony są wyposażone w ekrany dotykowe, które do prawidłowego działania stale potrzebują energii. Jeśli telefon szybko się rozładowuje, warto zoptymalizować natężenie podświetlenia wyświetlacza. Dobrym rozwiązaniem może być korzystanie z funkcji automatycznego dostosowania jasności ekranu do jasności otoczenia, którą ma większość smartfonów. Z ręcznego zmniejszenia podświetlenia wyświetlacza należy skorzystać, gdy poziom naładowania telefonu jest niski, a wiemy, że w najbliższym czasie nie będziemy mieli możliwości podłączyć go do prądu.

Nieprawidłowe ładowanie telefonu

Problem szybkiego rozładowywania się baterii w smartfonie nierzadko jest też konsekwencją nieprawidłowego ładowania urządzenia. Najpowszechniejsze powielane przez użytkowników błędy to częste doprowadzanie do pełnego rozładowania akumulatora oraz jego całonocne ładowanie. By wydłużyć czas pracy baterii oraz poprawić jej kondycję, zaleca się, by systematycznie ładować telefon i utrzymywać poziom naładowania akumulatora na poziomie od 20 do 80%.

Bateria krótko trzyma – co można zrobić?

Jeżeli bateria w smartfonie zbyt szybko się rozładowuje, w pierwszej kolejności warto spróbować zmienić swoją codzienną rutynę korzystania z urządzenia. Rozładowania się telefonu w najmniej odpowiednim momencie pomogą nam także uniknąć wysokiej jakości ładowarki samochodowe lub ładowarki sieciowe. Jeżeli bateria wyjątkowo szybko pada, dobrze jest również sprawdzić jej pojemność w ustawieniach telefonu – gdy spadnie poniżej określonego poziomu, zwykle rozwiązaniem jest tylko wymiana akumulatora, przy czym należy ją wykonać wyłącznie w profesjonalnym i sprawdzonym serwisie.