Rodzaje złączy USB. Co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje złączy USB. Co warto o nich wiedzieć?

USB to doskonale znane, popularne złącze, które jest wykorzystywane w wielu urządzeniach. To uniwersalny typ złącza, który pozwala na standaryzację komunikacji przewodowej między różnymi sprzętami. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne rodzaje USB różnią się nie tylko kształtem, ale też standardem, w jakim pracują.

Co to jest USB?

Najprościej rzecz ujmując, USB (Universal Serial Bus) to złącze komunikacyjne stosowane w urządzeniach elektronicznych. Pierwsze złącza USB powstały w latach 90 ubiegłego stulecia, a do powszechnego użytku weszły na przełomie XX i XXI wieku. Wraz z upływem czasu porty USB całkowicie wyparły dotychczas znane i wykorzystywane rodzaje wtyczek, zastępując między innymi złącza szeregowe czy porty równoległe.

USB może pełnić kilka funkcji, umożliwiając przede wszystkim podłączanie urządzeń peryferyjnych, ładowanie sprzętów, takich jak smartfony czy tablety oraz transfer danych. Jednak choć sama nazwa sugeruje, że USB to rozwiązanie uniwersalne, nie zawsze jeden przewód wyposażony w tego typu złącze będzie pasował do wszystkich urządzeń. Czym więc się one różnią i jakie rodzaje USB wymieniamy?

Rodzaje USB – typu A, B, C, micro i mini

Podstawowy podział USB uwzględnia budowę złącza. Biorąc pod uwagę to kryterium, możemy wyróżnić porty USB A, USB B, USB C, micro USB oraz mini USB.

USB A

Złącza USB A są często spotykane w komputerach. Pozwalają one na podłączanie rozmaitych sprzętów i akcesoriów, takich jak pendrive’y czy dyski zewnętrzne. Porty USB typu A są także stosowane w ładowarkach do telefonów, w których umożliwiają połączenie kabla z ładowarką.

Zobacz także: Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje?

USB B

Złącze USB B można łatwo rozpoznać po charakterystycznym, nieco kwadratowym kształcie o lekko ściętych dwóch rogach. Porty USB typu B są używane na przykład w drukarkach oraz starszych modelach monitorów. Złącza tego typu umożliwiają również używanie portów, które są fabrycznie wbudowane w monitor.

USB C

Złącze USB C to obecnie jedno z najpopularniejszych i coraz częściej stosowanych rozwiązań, w którym tkwi ogromny potencjał. Niewykluczone, że z biegiem czasu złącza USB typu C zastąpią wszystkie inne dostępne rodzaje – już znajdują zastosowanie w wielu rodzajach sprzętów. W porty typu C są wyposażone między innymi w smartfony, laptopy, monitory, routery, ładowarki samochodowe czy ładowarki sieciowe. Ponadto wtyczki USB typu C są symetryczne, co niweluje problem z ich podpięciem, nierzadko pojawiający się w przypadku innych złączy.

Micro USB

Micro USB to mniejsza wersja tradycyjnego, powszechnie używanego złącza, najczęściej wykorzystywana w urządzeniach mobilnych. Porty te wyróżniają się charakterystycznym trapezowym kształtem, zupełnie odmiennym od innych złączy, dzięki czemu od razu wiadomo, jak należy podłączyć kabel USB. Choć złącza micro USB nie zapewniają tak szybkiego transferu jak USB C, ale wciąż cieszą się dużą popularnością.

Mini USB

Złącza mini USB należą do grupy portów, które obecnie powoli wychodzą z użytku. Wcześniej były wykorzystywane głównie do podłączania rozmaitych sprzętów, na przykład aparatów fotograficznych. W nowych urządzeniach nie są już spotykane, ale właścicielom starszych sprzętów wciąż służą na przykład do przesyłania danych z urządzenia na komputer.

Zobacz także: Jaką ładowarkę samochodową kupić?

Standardy USB – 2.0, 3.0, 3.1, 3.2 oraz 4

Złącza USB różnią się nie tylko budową, ale również standardem, w jakim pracują. W tym przypadku porty te dzieli się na USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1, USB 3.2 oraz USB 4.

USB 2.0

Standard USB 2.0 zostało wprowadzone na rynek w 2000 roku, stąd jest to rozwiązanie coraz rzadziej stosowane, ale w niektórych sprzętach wciąż wykorzystywane. Port USB 2.0 zapewnia transmisję danych o prędkości do 480 Mb/s, umożliwia ładowanie prądem do 500 mA. W przypadku standardu 2.0 dane mogą być przesyłane tylko w jedną stronę – z komputera do urządzenia lub na odwrót, nigdy równocześnie.

USB 3.0

Standard USB 3.0 pojawił się pod koniec 2008 roku. Przepustowość w portach w tym standardzie kształtuje się na poziomie 5 Gb/s, umożliwia ładowanie prądem do 900 mA, co pozwala na znacznie szybsze ładowanie sprzętów – telefonów czy tabletów. Porty USB 3.0 działają w trybie full-duplex, więc dane mogą być jednocześnie wysyłane i odbierane przez urządzenia. Po wejściu do użytku standardu 3.1, USB 3.0 zostało przemianowane na USB 3.1 Gen 1.

USB 3.1

Standard USB 3.1 jest użytkowany od połowy 2013 roku. Prędkość transferu, jaką oferują porty w tym standardzie, sięga 10 Gb/s. Co ważne, złącza 3.1 są kompatybilne ze starszymi standardami. Obecnie najczęściej funkcjonuje pod nazwą USB 3.1 Gen 2, jednak niektórzy producenci wciąż stosują poprzednie oznaczenia. By zatem uniknąć pomyłki przy zakupie, najłatwiej jest sprawdzić przepustowość złącza – określona na poziomie do 5 Gb/s to USB 3.1 Gen 1, natomiast do 10 Gb/s to 3.1 Gen 2.

USB 3.2

Standardy USB 3.2 trafiły na rynek w 2017 roku. Standard ten może pracować w dwóch trybach, zapewniając przepustowość do 10 i 20 Gb/s. Wraz z wprowadzeniem standardu 3.2, znacznie wzrosło wykorzystanie złączy USB C, które w porównaniu do USB A oferuje wyższe prędkości transmisji danych, co z kolei przekłada się na szybkość ładowania urządzeń.

USB 4

USB 4 to najnowszy standard, którego specyfikacja została ogłoszona w 2019 roku. W zależności od wykorzystanego przewodu, prędkość transferu może kształtować się na poziomie 20 lub 40 Gb/s. Co istotne, USB 4 jest kompatybilne z poprzednimi standardami, ale ma być dostępny wyłącznie w złączach USB typu C.