Czy ładowanie indukcyjne niszczy baterię?

Czy ładowanie indukcyjne niszczy baterię?

Technologia ładowania indukcyjnego jest coraz częściej wykorzystywana przez producentów smartfonów. I choć ma ona szereg niekwestionowanych zalet, budzi też pewne wątpliwości wśród użytkowników – szczególnie dotyczące żywotności baterii oraz bezpieczeństwa. Zatem czy ładowanie indukcyjne niszczy baterię i czy ta technologia jest w ogóle bezpieczna?

Jak działa ładowanie indukcyjne?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na zadane we wstępie pytania, warto wyjaśnić, jak działa ładowarka indukcyjna. Technologia ładowania indukcyjnego – inaczej bezprzewodowego – bazuje na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. By ładowanie telefonu lub innego urządzenia bez użycia kabla było możliwe, sprzęt musi być wyposażony w specjalne cewki o odpowiednim kształcie, liczbie zwojów i rozmiarach.

Zobacz również: Jaka ładowarka do iPhone?

Po podłączeniu ładowarki do zasilania, wokół zaczyna tworzyć się oscylujące pole elektromagnetyczne, w efekcie czego dochodzi do nagromadzenia się ładunku elektrycznego w bliskiej odległości od cewki. Telefon lub inne urządzenie wyposażone w cewkę pełni w tym przypadku funkcję odbiornika i odbiera energię pola magnetycznego, która przekształcana jest w prąd kierowany do akumulatora. W rezultacie następuje przesył energii między urządzeniami, nawet jeśli nie są one ze sobą fizycznie połączone.

Czy ładowarka indukcyjna szkodzi baterii?

Wraz ze wzrostem popularności technologii ładowania indukcyjnego upowszechniły się także opinie dotyczące jej rzekomego negatywnego wpływu na baterię. Jedną z nich jest przekonanie, że bezprzewodowe ładowanie przyczynia się do niszczenia baterii i skrócenia jej żywotności. Jak jest naprawdę? Okazuje się, że o ile używamy dobrych jakościowo, certyfikowanych akcesoriów, nie musimy martwić się o akumulator w naszym smartfonie. Co więcej, ładowanie indukcyjne może wydłużyć żywotność baterii – bezprzewodowo telefon jest ładowany z nieco mniejszą mocą, co korzystnie oddziałuje na kondycję ogniw.

Wśród potencjalnych wad ładowania indukcyjnego wskazuje się fakt, że ze względu na generowanie sporych ilości ciepła, ładowarki funkcjonujące w tej technologii mogą się nagrzewać. Należy mieć świadomość, że wszystkie urządzenia elektroniczne wytwarzają pewną ilość ciepła, co w odniesieniu do ładowarek indukcyjnych może mieć niewielki wpływ na moc, jaka jest przekazywana do baterii.

Czytaj także: Dlaczego telefon się grzeje i kiedy to jest niebezpieczne?

Ryzyko znacznego wzrostu temperatury przez niedostateczne odprowadzanie ciepła i nieprawidłowo dobrane parametry ładowania dotyczy właściwie tylko tanich, niespełniających standardów zamienników – w skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do zwarcia czy zniszczenia baterii. Jeśli jednak korzystamy z certyfikowanych akcesoriów, możemy mieć pewność, że nasza ładowarka bezprzewodowa działa w sposób sprawdzony i bezpieczny.

Czy ładowanie indukcyjne jest bezpieczne dla zdrowia?

Kolejna wątpliwość związana z ładowaniem indukcyjnym dotyczy jego potencjalnego oddziaływania na organizm człowieka – a dokładniej wpływu pola elektromagnetycznego wytwarzającego się w czasie ładowania bezprzewodowego. Okazuje się jednak, że emitowane przez ładowarki pole elektromagnetyczne ma zasięg zaledwie kilku centymetrów. Jeśli więc będziemy zachowywać odpowiedni odstęp, nie musimy obawiać się, że ładowarka indukcyjna będzie miała szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Trzeba w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że dostępne w oficjalnej sprzedaży ładowarki indukcyjne przeszły drobiazgowe testy certyfikacyjne, na podstawie których mogły trafić na rynek. Oczywiście należy podkreślić, że dotyczy to wyłącznie akcesoriów renomowanych producentów i wysokiej jakości zamienników. Niestety w sieci wciąż nie brakuje ofert sprzedaży niesprawdzonych ładowarek niewiadomego pochodzenia, które kuszą niską ceną, ale w rzeczywistości mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Warto w tym miejscu dodać, że Generacja M w swojej ofercie posiada certyfikowane ładowarki indukcyjne w standardzie Qi, który obecnie jest wiodącym światowym standardem dla ładowania indukcyjnego do 15 W. Są to m.in.:

Zatem podsumowując, bezprzewodowe ładowanie telefonu jest całkowicie bezpieczne – zarówno dla baterii, jak i naszego zdrowia – o ile będziemy korzystać z wysokiej jakości, certyfikowanych akcesoriów i używać ich zgodnie z przeznaczeniem.