Dlaczego telefon się zacina? Sprawdź, jak rozwiązać ten problem
Twój telefon się zacina i zwykle w najmniej odpowiednim momencie? Szybkość działania Twojego smartfona zależy od kilku czynników, jak poziom zapełnienia pamięci czy liczba równolegle uruchomionych lub zainstalowanych aplikacji. Poznaj główne przyczyny tego problemu oraz dowiedz się, co zrobić, gdy telefon się zawiesza.
Dlaczego telefon się zawiesza? Najczęstsze przyczyny
Dlaczego zacina mi się telefon? To pytanie przynajmniej raz zadała sobie większość użytkowników smartfonów. I choć problem zacinającego się telefonu dotyczy przede wszystkim właścicieli modeli wyposażonych w mniejszą pamięć i podzespoły o niższej wydajności, wcale nie jest to reguła. Otóż odpowiedź na pytanie, czemu telefon się zacina, nie tak rzadko tkwi w samym sposobie użytkowania urządzenia.
Zatem dlaczego smartfon się zawiesza? Najczęstsze przyczyny to:
- pełna pamięć RAM – w pamięci operacyjnej przechowywane są dane wykorzystywane przez system oraz aktualnie uruchomione, choć niekiedy niepotrzebne aplikacje;
- uruchamianie wielu aplikacji w jednym czasie;
- instalowanie aplikacji w pamięci telefonu, a nie karcie zewnętrznej;
- pełna pamięć zewnętrzna wykorzystywana do instalowania aplikacji;
- brak regularnych aktualizacji – aktualizacje oprogramowania niwelują luki w zabezpieczeniach lub błędy w działaniu systemu, które mogą powodować, że nawet nowy telefon się zacina;
- brak systematycznej konserwacji urządzenia – np. kasowania pamięci podręcznej czy plików cookies.
Co zrobić, gdy telefon się zacina? Sprawdzone metody
Jako że istnieją różne przyczyny zawieszania się telefonu, inne mogą być także sposoby rozwiązania tego problemu. Co możesz zrobić w pierwszej kolejności? Uruchom ponownie urządzenie – jeśli to nie pomoże i wciąż nie wiesz, czemu zacina Ci się telefon, pomocne mogą okazać się poniższe metody.
Usunięcie niepotrzebnych plików i wiadomości
Wiesz, że pamięć telefonu mogą niepotrzebnie zajmować stare wiadomości lub nieużywane pliki? Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy – a można to łatwo zweryfikować w ustawieniach urządzenia. Jeśli tego typu danych jest zbyt dużo i Twój smartfon się zacina, być może któreś z nich możesz usunąć. Jeśli nie chcesz tego robić, przenieś je na zewnętrzną kartę pamięci (o ile ją posiadasz i znajduje się na niej wystarczająca ilość pamięci), na komputer lub umieść w chmurze.
Sprawdź też, czy któryś z używanych przez Ciebie komunikatorów automatycznie nie zapisuje plików przesyłanych przez Twoich znajomych. Taką funkcjonalność ma m.in. WhatsApp, jednak możesz ją bez problemu wyłączyć w ustawieniach aplikacji. Podobnie w przypadku wiadomości SMS i MMS – jeśli otrzymujesz ich bardzo dużo, możesz skasować te mniej ważne lub dawno otrzymane.
Wyczyszczenie pamięci podręcznej
Pamięć podręczna służy do przechowywania plików tymczasowych, zawierających informacje o zainstalowanych na urządzeniu aplikacjach. Pliki cache pozwalają na szybkie uruchomienie i płynne działanie aplikacji, ale mogą przy tym zajmować sporo miejsca. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie, dlaczego mój telefon się zacina, postaraj się regularnie czyścić pamięć podręczną. Niektóre smartfony są fabrycznie wyposażone w funkcję konserwacji urządzenia i czyszczenia pamięci podręcznej. Jeśli Twój telefon takiej nie ma, pliki cache możesz usunąć ręcznie w opcjach pamięci w ustawieniach.
Usunięcie niepotrzebnych aplikacji
Jeśli zdarza Ci się pobierać aplikacje pod wpływem chwili lub w celu jednorazowego użycia, z biegiem czasu mogą niepotrzebnie zacząć zajmować miejsce na Twoim smartfonie – a to może być przyczyną, dla której Twój telefon się zacina. Najlepiej je usunąć, ale jeżeli chcesz je zatrzymać, możesz wyłączyć je w ustawieniach urządzenia – dzięki temu łatwo je przywrócisz, gdy będziesz chciał z nich skorzystać.
Zamknięcie aplikacji i programów działających w tle
Zawieszanie się telefonu może być również spowodowane przez aplikacje działające w tle – szczególnie jeśli jest ich bardzo dużo. Co więcej, może to też stanowić odpowiedź na pytanie, dlaczego smartfon się grzeje – a to może zmniejszać żywotność i wydajność smartfona. Zamknięcie programów działających w tle pozwala zwolnić pamięć RAM oraz zmniejszyć lub zniwelować problem zacinającego się telefonu.
Regularne aktualizowanie telefonu
Zastanawiasz się, jak zrobić, żeby telefon się nie zacinał? Pamiętaj o regularnej aktualizacji oprogramowania urządzenia, które pozwalają usunąć luki w bezpieczeństwie lub błędy w działaniu systemu. Aktualność oprogramowania możesz sprawdzić w ustawieniach smartfona. Dodatkowo wiele systemów umożliwia włączenie automatycznych aktualizacji – dzięki temu najnowsza wersja oprogramowania zostanie zainstalowana od razu po jej udostępnieniu przez producenta.
Zainstalowanie oprogramowania antywirusowego
Jeśli nie wiesz, dlaczego telefon się zacina, przyczyną problemu może być zainfekowanie wirusami. W takiej sytuacji oprócz zawieszania się smartfona możesz zacząć zauważać także wolniejsze działanie telefonu. By tego uniknąć, zainstaluj program antywirusowy i włącz opcję automatycznego skanowania. Jeżeli widzisz, że Twój smartfon działa nieprawidłowo i ma obniżoną wydajność, przeczytaj również, jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany.
Przywrócenie ustawień fabrycznych
Ostatnim sposobem na zawieszający się smartfon jest przywrócenie ustawień fabrycznych. Miej tylko świadomość, że przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych spowoduje, że z Twojego urządzenia zostaną usunięte wszystkie zainstalowane aplikacje, dane i inne informacje. Jeżeli chcesz je zachować, zrób kopię zapasową i zapisz ją na karcie pamięci urządzenia, komputerze albo w chmurze, a dopiero potem przywróć ustawienia fabryczne.
Czemu telefon się zacina? Być może czas na nowy
Jeżeli powyższe metody nie działają, a Twój smartfon wciąż się zawiesza, możesz pójść do salonu firmowego i oddać go do naprawy – o ile jest jeszcze na gwarancji. Może się jednak zdarzyć, że Twoje urządzenie nadaje się jedynie do wymiany. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem nowego, zwłaszcza jeśli zacinanie się telefonu uniemożliwia jego normalne użytkowanie.
Przy zakupie sprzętu zwróć też uwagę na dołączone akcesoria GSM. Pamiętaj, że tylko przewody USB czy ładowarki sieciowe wykonane z wysokogatunkowych materiałów o ponadprzeciętnej trwałości i odporności na uszkodzenia zapewnią Ci komfortowe i bezpieczne użytkowanie oraz działanie telefonu przez długi czas.