Jakie telefony można ładować indukcyjnie?

Jakie telefony można ładować indukcyjnie?

Technologia ładowania indukcyjnego już od kilku lat jest wykorzystywana przez producentów smartfonów. Telefony z indukcyjnym ładowaniem mają w swojej ofercie najpopularniejsze marki – w funkcję tę wyposażane są przede wszystkim flagowe modele. Zatem jakie telefony można ładować indukcyjnie?

Ładowanie indukcyjne telefonów – jak działa?

Zanim przejdziemy do tego, jakie modele telefonów mają ładowanie indukcyjne, warto w kilku słowach wyjaśnić, jak działa ładowarka indukcyjna. Technologia ładowania indukcyjnego – nazywanego również po prostu bezprzewodowym – bazuje na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. By możliwe było ładowanie smartfona bez użycia kabla, zarówno samo urządzenie, jak i ładowarka muszą mieć specjalne cewki o odpowiednim kształcie, liczbie zwojów i rozmiarach, które pozwalają na wytworzenie pola elektromagnetycznego.

Po podłączeniu ładowarki do zasilania, układ nadający energię zasila prądem cewkę. Powstające wokół oscylujące pole elektromagnetyczne przyczynia się do gromadzenia ładunku elektrycznego w bliskiej odległości od cewki. Wyposażony w cewkę odbiornik, w tym przypadku telefon, odbiera energię pola magnetycznego – jest ona przekształcana w prąd, który jest kierowany do akumulatora. W efekcie dochodzi do przesyłu energii między urządzeniami, nawet jeśli nie są one ze sobą fizycznie połączone.

Ładowanie indukcyjne – jakie telefony je mają?

Choć telefony z ładowaniem indukcyjnym są bardzo popularne, nie wszystkie modele mają taką funkcję. By smartfon można było ładować bezprzewodowo, musi on mieć wspomnianą wcześniej cewkę odbiorczą. Informację dotyczącą sposobu ładowania urządzenia można znaleźć w specyfikacji oraz instrukcji smartfona. Jeśli telefon można ładować bezprzewodowo, nie trzeba nic dodatkowo uruchamiać – wystarczy położyć urządzenie na ładowarce, by proces się rozpoczął.

Przeczytaj też: Czy ładowanie indukcyjne niszczy baterię?

Jeżeli smartfon nie zaczął się ładować, możliwe są trzy opcje: telefon nie jest wyposażony w tę funkcję, ładowarka jest uszkodzona lub urządzenia pracują w innych standardach. Przez pewien czas istniały trzy standardy ładowania bezprzewodowego: Alliance for Wireless Power (A4WP), Power Matters Alliance (PMA) oraz Wireless Power Consortium (WPC).

Obecnie powszechnie uznawanym i stosowanym jest uzgodniony przez WPC w 2009 roku standard Qi – wykorzystują go między innymi takie firmy, jak: Apple, Samsung, Sony czy Xiaomi. Standard Qi jest stosowany w co najmniej 90% urządzeń ładowanych indukcyjnie. Jeśli jednak ładowarka pracuje w innej technologii, ładowanie smartfona obsługującego standard Qi nie będzie możliwe.

Jak uniknąć takiej sytuacji? Przy zakupie akcesorium wystarczy sprawdzić, czy ma ono odpowiednią certyfikację – dotyczy to zarówno ładowarek sieciowych, jak i samochodowych. W ofercie Generacja M można znaleźć wysokiej jakości, indukcyjne ładowarki samochodowe pracujące w standardzie Qi: uchwyt z ładowaniem indukcyjnym do smartfonów MH09 oraz uchwyt z ładowaniem indukcyjnym do smartfonów MH10.

Jaki telefon można ładować indukcyjnie?

Ładowanie indukcyjne to funkcjonalność oferowana przez kilku czołowych producentów smartfonów – w tym Samsung i Apple. Jakie telefony Samsung ładują się indukcyjnie? Są to między innymi modele:

  • Samsung Galaxy S10+, S10 i S10 Lite;
  • Samsung S20 FE, S20, S20+ i S20 Ultra 5G;
  • Samsung Note 10+ i Galaxy Note 20+ 5G;
  • Samsung S21 FE, S21, S21+ i S21 Ultra 5G;
  • Samsung S22, S22+ i S22 Ultra 5G.

A jakie telefony Apple można ładować ładowarką indukcyjną? Wśród modeli z możliwością ładowania bezprzewodowego wymienia się:

  • iPhone’y z serii 11, 12, 13 i 14;
  • iPhone SE 2. i 3. generacji;
  • iPhone XS i XS Max.

Telefony z ładowaniem indukcyjnym proponują także inni producenci. Popularne modele wyposażone w tę funkcję to na przykład OnePlus 10 Pro, Xiaomi Mi 11, Huawei P50 Pro, Xiaomi 12 czy OPPO Find X5 Pro. Oferta urządzeń z ładowaniem bezprzewodowym stale się powiększa – coś dla siebie znajdą w niej więc fani różnych marek.