Jak zeskanować kod QR telefonem?

Jak zeskanować kod QR telefonem?

Kody QR, choć nie od razu zdobyły popularność, z biegiem czasu stały się chętnie wykorzystywaną formą komunikacji. Odczytywanie kodów QR umożliwiają wszystkie nowoczesne smartfony, obsługujące najczęściej stosowane systemy operacyjne. Jak zeskanować kod QR telefonem z iOS i Androidem?

Jak wygląda kod QR do zeskanowania?

Choć może się wydawać, że kody QR są stosunkowo nowym wynalazkiem, nie wszyscy wiedzą, że ich historia sięga jeszcze 1994 roku. Wymyślone przez japońską firmę Denso Wave, nie od razy zyskały popularność, ale wraz z upowszechnieniem się obiektywów w telefonach znaleziono dla nich nowe zastosowanie. Odkryto, że kody QR mogą być wygodną formą komunikacji z użytkownikami telefonów – wystarczy skierować telefon na kod i go zeskanować, by odczytać ukryty w nim odnośnik.

Przeczytaj też: Czy ładowanie indukcyjne niszczy baterię?

Jak wygląda kod QR? Ma formę kwadratu, który jest wypełniony pikselowym, biało-czarnym wzorem. Kody QR mogą mieć dowolne rozmiary – nie ma pod tym względem właściwie żadnych ograniczeń. Z tego powodu tak chętnie wykorzystywane są kody QR w większych rozmiarach, które są z reguły łatwiejsze do zeskanowania.

Jak zeskanować kod QR na telefon? Wyposażone w obiektyw urządzenie skanuje kod, a następnie odczytuje zawartą w nim informację. Często jest to hiperłącze, które prowadzi użytkownika pod określony adres internetowy – nie musi on więc ręcznie go przepisywać. Cały proces zajmuje zwykle około kilku sekund.

Jak zeskanować kod QR na telefonie z Androidem?

By zeskanować QR telefonem z systemem Android, najprościej jest skorzystać z aparatu. Trzeba tylko skierować obiektyw na kod QR, by aplikacja zaznaczyła rozpoznany kod QR w podglądzie. Po chwili na ekranie wyświetli się stosowna etykieta, której treść po dotknięciu zostanie zapamiętana w schowku. Dzięki temu użytkownik może łatwo przenieść się do innej aplikacji i wkleić informację zawartą w kodzie lub – po otwarciu przeglądarki – otworzyć ukryty w nim adres internetowy.

Jak zeskanować kod QR w telefonie z iOS?

A jak zeskanować kod QR z telefonu z systemem iOS, w który wyposażony są iPhone’y? Analogicznie jak urządzenia z Androidem, w przypadku smartfonów z iOS skanowanie kodów QR jest możliwe przy pomocy aparatu. Wystarczy tylko uruchomić aplikację i skierować obiektyw na kod QR. W podglądzie zobaczymy rozpoznany kod i powiadomienie, które przez chwilę będzie widoczne na ekranie, a później zostanie przeniesione do centrum powiadomień. Jak otworzyć zawartość kodu QR? Wystarczy kliknąć w wyświetloną notyfikację – można to zrobić od razu, gdy pojawi się ona na podglądzie, lub później, przechodząc do centrum powiadomień.

Zastosowanie kodów QR

Kody QR znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach. Świetnie sprawdzają się na przykład do dzielenia się informacjami czy danymi, takimi jak numery telefonów, adresy mailowe oraz wizytówki. Kody QR można też wykorzystać do przekazania linku do strony internetowej. Widuje się je na przykład w muzeach – po zeskanowaniu kodu można otworzyć stronę internetową z informacjami na temat konkretnej atrakcji czy eksponatu.

Kody QR są także stosowane w działaniach marketingowych – za ich pośrednictwem można przekazać potencjalnym klientom link do strony informującej o produkcie czy usłudze, nie wymagając od nich jego żmudnego przepisywania. Kody QR wykorzystuje się również w wypożyczalniach pojazdów miejskich, gdzie pozwalają łatwo i szybko zidentyfikować rower czy hulajnogę podczas jej wypożyczania. W niektórych sklepach za pomocą kodu QR można także płacić za zakupy, a w niektórych aplikacjach – regulować należności za faktury.

Jak wygenerować kod QR?

Stworzenie własnego kodu QR jest bardzo proste i nie wymaga umiejętności technicznych. W sieci można znaleźć strony pozwalające na samodzielne generowanie kodów QR. Wystarczy podać adres strony internetowej, do której kod ma prowadzić, a następnie wybrać ramkę, kształt, kolor i dodać logo. Kod QR zwykle można pobrać w dwóch formatach – JPG oraz wersji wektorowej (SVG/EPS), dostosowując do przyszłego zastosowania.