Jak wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie?

Jak wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie?

Porty w telefonach są nieustannie narażone na gromadzenie się zanieczyszczeń, które mogą przyczyniać się do przegrzewania urządzeń lub utrudniać ich ładowanie. Z tego powodu trzeba pamiętać, by co jakiś czas oczyszczać porty w smartfonie. Tylko jak wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie, by przypadkowo go nie uszkodzić?

Dlaczego trzeba czyścić gniazdo ładowania w telefonie?

Porty w smartfonach są wyjątkowo podatne na osadzanie się zanieczyszczeń. Mikroskopijne nieczystości mogą gromadzić się w gnieździe ładowania nawet podczas zwykłego użytkowania telefonu lub gdy trzymamy smartfon w kieszeni czy torbie. Co ważne, zanieczyszczenia wcale nie muszą być wyraźnie widoczne, by zakłócać pracę urządzenia – przyczyniać się do jego przegrzewania czy uniemożliwiać ładowanie mimo podłączenia do ładowarki. Chcąc tego uniknąć, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu portów w telefonie, a nie dopiero wtedy, gdy zauważymy nieprawidłowości w jego działaniu.

To też może Cię zainteresować: Dlaczego telefon się grzeje i kiedy jest to niebezpieczne?

Jak bezpiecznie wyczyścić gniazdo ładowania w telefonie?

Zanim zabierzemy się do pracy, warto zaopatrzyć się w niewielką latarkę, która z pewnością ułatwi wykonywanie wszystkich czynności. Kolejnym akcesorium, które okaże się przydatne, jest sprężone powietrze w sprayu – pomoże wstępnie oczyścić gniazdo ładowania z większych zabrudzeń. Należy tylko zwrócić uwagę, by używać preparatu krótkimi seriami, a puszkę trzymać pionowo – pozwoli to uniknąć zawilgocenia portu.

Do usunięcia większych nieczystości można użyć plastikowej wykałaczki – należy jednak zachować ostrożność, by nie zgiąć złącza wewnątrz portu. Pod żadnym pozorem nie wolno natomiast stosować metalowych przedmiotów, bawełnianych wacików czy preparatów na bazie alkoholu – można w ten sposób uszkodzić gniazdo ładowania czy dodatkowo je zanieczyścić. Na zakończenie procesu można ponownie użyć sprężonego powietrza – po oczyszczeniu portu z większych zabrudzeń, pozwoli to na usunięcie nieczystości, które umknęły naszej uwadze.

Jeśli mimo wyczyszczenia gniazda ładowania ciągle występują problemy z ładowaniem telefonu, warto sprawdzić, czy końcówka przewodu nie jest zabrudzona. Jeżeli trudności nie ustępują lub pojawiły się zakłócenia w działaniu smartfona, warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem.

Przeczytaj też: Co zrobić, gdy ładowarka nie ładuje telefonu?

Jak utrzymać w czystości gniazdo ładowania?

Oprócz regularnego usuwania zabrudzeń z gniazda ładowania warto też znać sposoby na utrzymanie portu w czystości. Jednym z rozwiązań jest korzystanie z osłon przeciwpyłowych – to niewielkie akcesorium skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia, zapobiegając ich przedostawaniu się do gniazda ładowania. Osłony można używać zarówno na co dzień, jak i tylko w niektórych sytuacjach – na przykład gdy wybieramy się na plażę. Ciekawą opcją mogą być również przewody do ładowania telefonów z magnetycznym złączem. By naładować smartfona, wystarczy podłączyć kabel do znajdującego się zainstalowanego w porcie magnetycznego wtyku, który również zapobiega osadzaniu się brudu.

Oczywiście należy też zadbać o czystość odzieży oraz wszelkich akcesoriów – torebek i plecaków. W kieszeniach czy przegródkach gromadzą się liczne zanieczyszczenia, które mogą przedostawać się do gniazda ładowania za każdym razem, gdy chowamy w nich telefon.