Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe – które wybrać?

Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe – które wybrać?

Słuchawki do telefonu czy komputera można dzielić, kierując się różnymi kryteriami, ale najczęściej klasyfikuje się je, uwzględniając sposób połączenia z urządzeniem oraz konstrukcję. Biorąc pod uwagę sposób łączenia z telefonem czy komputerem, możemy wyróżnić:

 • słuchawki przewodowe – są wyposażone w kabel zakończony złączem jack, USB typ C lub Lightning,
 • słuchawki bezprzewodowe – łączą się z urządzeniami, które obsługują odpowiedni standard bezprzewodowy. Najczęściej bluetooth lub airplay 2.

Pod względem konstrukcji, słuchawki można podzielić na:

 • słuchawki nauszne – są największe, częściowo lub całkowicie zakrywające uszy,
 • słuchawki douszne – jeden z najpopularniejszych i najbardziej powszechnych wariantów, który umieszcza się w uchu,
 • słuchawki zauszne – najczęściej wyposażone w specjalny haczyk, który zaczepia się wokół ucha,
 • słuchawki dokanałowe – rodzaj słuchawek dousznych, które umieszcza się w kanale słuchowym, głębiej niż standardowy model.

Zalety słuchawek przewodowych

Słuchawki przewodowe w znanej nam obecnie formie zadebiutowały na rynku już w 1910 roku. Szybko stały się podstawowym sprzętem audio do osobistego odsłuchu, zapewniając prostą i wygodną obsługę. I choć pojawienie się modeli bezprzewodowych mogło sugerować koniec ery słuchawek przewodowych, wciąż mają one pewne przewagi nad swoimi pozbawionymi kabla odpowiednikami.

Wśród najważniejszych zalet słuchawek przewodowych należy wskazać:

 • odtwarzanie sygnału ze źródła w nieskompresowanej formie, co przekłada się na lepszą jakość dźwięku,
 • bardziej atrakcyjną, konkurencyjną cenę w porównaniu do modeli bezprzewodowych,
 • brak konieczności ładowania słuchawek – akcesorium jest zawsze gotowe do pracy.

Zalety słuchawek bezprzewodowych

Stale rosnąca popularność słuchawek bezprzewodowych jest w istotnym stopniu wynikiem zmian, jakie od pewnego czasu fundują nam producenci smartfonów, którzy sukcesywnie usuwają wejścia słuchawkowe jack w nowych modelach urządzeń, pozostawiając nam do dyspozycji jedynie porty typ C lub lightning.

Co przemawia na korzyść słuchawek bezprzewodowych? Zalety tych modeli to przede wszystkim:

 • brak kabla przekładający się na wyższy komfort użytkowania,
 • większa swoboda ruchów zwłaszcza podczas aktywności fizycznej,
 • bardziej higieniczne przechowywanie – dzięki dołączonemu etui,
 • większa wygoda podczas częstego transportowania.

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe – które wybrać?

Zarówno słuchawki bezprzewodowe, jak i przewodowe mają swoje zalety. Na które więc najlepiej się zdecydować? To, jakie słuchawki do telefonu czy komputera warto kupić, zależy w znacznej mierze od ich przeznaczenia i sposobu, w jaki najczęściej zamierzamy z nich korzystać.

Jakie słuchawki są lepsze do słuchania muzyki – bezprzewodowe czy przewodowe?

Wiele osób nie odczuwa wyraźnej różnicy między jakością dźwięku w słuchawkach przewodowych i bezprzewodowych. Dla prawdziwego audiofila będzie to jednak bardzo istotny aspekt. Jeśli więc przy wyborze słuchawek kluczowym kryterium jest dla Ciebie możliwie najwyższa jakość odtwarzanej muzyki, lepszym rozwiązaniem będą słuchawki przewodowe – obecność kabla sprawia, że komunikacja między odtwarzaczem a głośnikami przebiega w niezaburzony sposób.

Jakie słuchawki dla graczy – przewodowe czy bezprzewodowe?

Kolejną wymagającą grupą konsumentów są bez wątpienia zapaleni gracze – zwracają oni uwagę przede wszystkim na wysoką jakość i brak opóźnień w odtwarzaniu dźwięku. W tym przypadku również świetnie sprawdzą się słuchawki przewodowe, które zapobiegają pojawieniu się latencji (opóźnień w działaniu). Na rynku można jednak znaleźć też modele bezprzewodowe, które są wyposażone w specjalny tryb dla graczy, zapewniający odtwarzanie dźwięku bez opóźnień.

Słuchawki na kabel czy bezprzewodowe do uprawiania sportu?

Słuchanie muzyki podczas aktywności fizycznej potrafi działać niezwykle motywująco. Jeśli należysz do grona osób, które nie wyobrażają sobie treningu bez ulubionej playlisty, śmiało zainwestuj w słuchawki bezprzewodowe. W tej sytuacji ich główną przewagą jest brak kabla, który może ograniczać ruchy lub o który można łatwo zaczepić. Nie musisz się przy tym martwić o brak zasilania w czasie ćwiczeń – naładowana bateria w słuchawkach bezprzewodowych pozwoli Ci na wykonanie nawet długiego treningu.