Czy kabel do ładowarki ma znaczenie?
Przy zakupie ładowarki wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na rodzaj złącza i jego parametry, a następnie porównuje podobne akcesoria pod względem designu i ceny. Nie wszyscy jednak wiedzą, że równie istotny jest sam przewód – parametry ładowania, jego długość czy nawet grubość. Czym więc się kierować, wybierając kabel USB lub ze złączem Lightning?
Kabel USB – długi czy krótki?
Przy wyborze przewodu USB lub Lightning istotnymi parametrami są napięcie ładowania oraz natężenie ładowania. Wartości te znajdziemy zarówno na opakowaniu ładowarki, jak i samym akcesorium. Napięcie wyrażone jest w voltach (V), natomiast natężenie – amperach (A). Obecnie najczęściej spotykane są modele ładowarek o parametrach 5V-20V/3A – zapewniają optymalną prędkość ładowania, a przy tym nie odbijają się negatywnie na kondycji baterii, która przy większym natężeniu mogłaby szybciej ulegać uszkodzeniu.
Należy jednak mieć świadomość, że w tym kontekście duże znaczenie ma długość kabla, od której zależy opór występujący podczas przepływu prądu. W przypadku przewodów oferujących te same parametry ładowania, ale o różnej długości, natężenie prądu w układzie będzie inne. Co do zasady dłuższy kabel będzie więc stawiał wyższy opór, natomiast krótszy kabel – niższy.
Grubość kabla USB a szybkość ładowania
Kolejnym aspektem, na który warto zwracać uwagę podczas zakupu przewodu USB lub ze złączem Lightning, jest jego grubość. Chcąc zapewnić sobie szybkie ładowanie urządzenia, najlepiej wybierać akcesoria z możliwie najgrubszym rdzeniem. W takiej sytuacji, nawet dłuższe kable USB oferują wyższe parametry ładowania telefonu, ponieważ wraz ze wzrostem średnicy rdzenia, rośnie natężenie.
Problematyczna może jednak okazać się weryfikacja tego czynnika – o ile producenci podają długość kabla, o tyle danych na temat średnicy rdzenia najczęściej nie znajdziemy ani na opakowaniu, ani na samej ładowarce.
Dopasowanie przewodu do ładowarki
Przy zakupie nowego smartfona czy inne urządzenia mobilne, wraz z nim otrzymywaliśmy ładowarkę z pasującym do niej kablem. Obecnie zaczyna się to zmieniać – firmy Apple i Samsung już przestały wyposażać nowe zestawy ładowarki, choć przewody wciąż są dołączane. Należy jednak wiedzieć, że dostosowanie parametrów obu elementów jest bardzo istotne. Układ elektroniczny w telefonie komunikuje się z ładowarką – przewód w tym przypadku pełni funkcję pośredniczącą. Ładowarka dostarcza prąd, stąd musi mieć wymagane przez smartfon napięcie oraz natężenie, natomiast przewód powinien mieć takie parametry, aby temu sprostać.
Dlaczego jest to tak ważne? Przewód o niższych parametrach (natężeniu), może ulec zniszczeniu albo przegrzewaniu się – może nawet dojść do stopienia izolacji przewodu. Z kolei jeśli ładowarka ma niższe parametry, przez przewód popłynie prąd o niższym natężeniu. Co do zasady nie powinno to uszkodzić żadnego z urządzeń, ale odczuwalnie wydłuży czas ładowania.
To też może Cię zainteresować: Co zrobić, gdy ładowarka nie ładuje telefonu?
Wybór kabla do ładowarki a transfer danych
Dobór odpowiedniego kabla USB ma wpływ nie tylko na szybkość ładowania urządzenia, ale również możliwość jego dodatkowego zastosowania. Choć mogłoby to wydawać się oczywiste, wiele osób z pewnością nie zdaje sobie sprawy, że nie wszystkie kable USB pozwalają na transfer danych, na przykład z telefonu na komputer. Brak możliwości przesyłania danych zazwyczaj dotyczy tańszych i niższej jakości przewodów – dobrze mieć tę świadomość przy wyborze kabla, ponieważ dla wielu konsumentów cena akcesorium jest czynnikiem decydującym o zakupie.
Warto jednak wiedzieć, że nawet jeżeli przewody umożliwiają transfer danych, często jest on bardzo niski. Więcej na ten temat piszemy w artykule o rodzajach złączy USB.