Ile lat wytrzyma smartfon? Co ile lat warto go zmienić na nowy?

Ile lat wytrzyma smartfon? Co ile lat warto go zmienić na nowy?

Smartfony, tak jak wszystkie inne urządzenia, których używamy na co dzień, nie będą spełniać swoich funkcji w nieskończoność. Każdy sprzęt trzeba kiedyś wymienić na nowszy, lepszy model. Przyjęło się, że smartfony wymieniamy średnio co 2 lata. Ma na to wpływ kilka czynników. Jednak czy jest to rzeczywiście konieczność? Ile lat wytrzyma smartfon? Sprawdzamy!

Dlaczego wymieniamy telefony?

Najbardziej oczywistym powodem, dla którego wymieniamy telefon, jest usterka techniczna lub uszkodzenie mechaniczne. O to nie jest trudno, biorąc pod uwagę, że smartfona mamy niemal zawsze przy sobie. Nawet najdroższy i najlepszy telefon prawdopodobnie kiedyś się zepsuje. W wielu przypadkach naprawa urządzenia (np. zbity ekran) może okazać się nieopłacalna i korzystniejszym rozwiązaniem jest po prostu zakup nowego telefonu.

Jednym z najczęstszych powodów, dla którego wymieniamy telefony (nawet w pełni sprawne) średnio co 2 lata, jest kończąca się umowa z operatorem naszej sieci komórkowej. Umowy abonamentowe zawieramy zazwyczaj na 24 miesiące, otrzymując w cenie nowy telefon. Kiedy umowa dobiega końca, firma przygotowuje nam nową atrakcyjną ofertę wraz z nowym smartfonem. Warto jednak sprawdzić, jak kwota, którą musimy płacić co miesiąc przez 2 lata, wypada w porównaniu z zakupem tego samego lub podobnego smartfona w sklepie.

Zobacz także: Co zrobić ze starym telefonem?

Innym bardzo popularnym powodem, dla którego wymieniamy telefon, jest fakt, że przestał się on nam podobać lub nie spełnia już naszych wymagań. Smartfonów używamy do bardzo wielu zastosowań. Od komunikowania się z bliskimi i znajomymi, przez korzystanie z internetu, granie w gry, pracę, aż po robienie zdjęć, kręcenie filmów czy bankowość mobilną i zarządzanie. Poszczególne telefony różnią się między sobą rodzajem ekranu, procesorem, pamięcią czy innymi parametrami, które z czasem mogą okazać się niewystarczające - smartfon zwalnia, bateria szybko się rozładowuje (swoją drogą, warto na naszym blogu sprawdzić, co zrobić, by bateria w telefonie dłużej trzymała), zdjęcia i filmy są kiepskiej jakości lub zaczyna brakować pamięci. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia niż zakup nowego telefonu.

Co ile lat wymieniać telefon?

Co zrobić, kiedy nasz smartfon jest sprawny i jego użytkowanie jest dla nas satysfakcjonujące, jednak mamy go dłużej niż 2 lata? Po ilu latach wymienić telefon w takiej sytuacji? Czy zmiana smartfona średnio co 24 miesiące to fanaberia? Nie do końca i ma to swoje uzasadnienie.

Należy wiedzieć, że telefony otrzymują aktualizację systemu operacyjnego tylko przez pewien czas od momentu produkcji. W zależności od producenta może to być od 2 do 5 lat. Brak aktualizacji wiąże się natomiast z gorszym zabezpieczeniem smartfona. Starsze modele są więc bardziej narażone na atak wirusów, bo system nie ma wymaganego wsparcia. Warto też mieć na uwadze fakt, że coraz trudniej jest znaleźć na rynku akcesoria GSM dla starszych modeli telefonów, nikt już ich nie produkuje, bo przestało to być opłacalne. Znalezienie pasującego etui, nowej baterii czy folii ochronnej na ekran może okazać się nie lada wyzwaniem.

Teraz już wiesz, co ile lat wymienia się telefon, aby jego użytkowanie było satysfakcjonujące, a przede wszystkim bezpieczne. Nie trzeba ślepo podążać za modą i wymieniać smartfona co kilkanaście miesięcy. Jednak warto zwracać uwagę, czy nasz model otrzymuje najnowsze aktualizacje i zabezpieczenia systemu.