Jak dbać o baterię w iPhone i kiedy powinno się ją wymienić?

Jak dbać o baterię w iPhone i kiedy powinno się ją wymienić?

Wszystkie części eksploatacyjne w naszych smartfonach mają określoną żywotność. Jest to szczególnie widoczne w przypadku elementów przeznaczonych do wielokrotnego ładowania – takich jak bateria w iPhone. Nie wszyscy właściciele popularnych urządzeń amerykańskiego producenta wiedzą, że proces spadku wydajności baterii można skutecznie spowolnić. Zatem jak dbać o baterię w iPhone, a kiedy należy pomyśleć o jej wymianie?

Jak sprawdzić kondycję baterii w iPhone?

Baterie w telefonach iPhone cechują się wysoką wydajnością, niemniej naturalnym zjawiskiem jest, że z każdym kolejnym cyklem ładowania zaczyna ona systematycznie spadać. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje, musisz mieć świadomość, że jest to powiązane z procesem starzenia i eksploatacją akumulatora. To, jak szybko proces ten będzie postępował, jest uzależnione w głównej mierze od tego, w jaki sposób użytkujemy swojego iPhone’a, jednak można przyjąć, że rozpoczyna się po około 300 cyklach ładowania. Cykl ładowania następuje po całkowitym wyczerpaniu baterii, ale nie musi odnosić się do jednego ładowania. Jeśli zużyjesz połowę baterii jednego dnia, naładujesz ją do pełna, a kolejnego dnia to powtórzysz, naliczony zostanie jeden cykl ładowania baterii.

Jak można sprawdzić kondycję baterii w iPhone? Ze znalezieniem takiej informacji nie powinny mieć problemu nawet osoby, które nie są za pan brat z technologią. Wystarczy wejść w Ustawienia, następnie Bateria, a później Kondycja i ładowanie baterii. Maksymalna pojemność baterii jest wyrażana w procentach i określa bieżącą pojemność akumulatora w porównaniu do fabrycznie nowego elementu – im więc wartość ta jest niższa, tym telefon może wymagać częstszego ładowania.

Jak wydłużyć pracę baterii w iPhone?

Gdy wartość maksymalnej kondycji baterii osiągnie zbyt niski poziom, w tym samym miejscu pojawi się status Serwis, który stanowi istotny wyznacznik pogarszającej się kondycji akumulatora. Chcąc jednak spowolnić jego starzenie, warto najpierw spróbować zmienić kilka nawyków, które pozwolą wydłużyć żywotność i skuteczniej zadbać o baterię w iPhone. Co zrobić, aby bateria w telefonie dłużej trzymała?

1. Zmniejszenie jasność ekranu – w tym celu można korzystać z automatycznej funkcji dostosowania jasności ekranu do natężenia światła w otoczeniu lub zmniejszać jasność ekranu ręcznie w zależności od potrzeb.

2. Aktualizacja oprogramowania – by wydłużyć pracę baterii w iPhone, warto pamiętać o bieżących aktualizacjach i instalacji nowszych wersji systemu, które mogą zawierać dedykowane rozwiązania wspierające energooszczędność.

3. Unikanie skrajnych temperatur – optymalny zakres temperatur, w których powinno się użytkować iPhone’a, wynosi od 0 do 35°C. Przechowywać urządzenie natomiast należy w temperaturze od -20 do 45°C.

4. Zdejmowanie etui na czas ładowania – dotyczy to niektórych etui, case’ów i pokrowców, które powodują, że podczas ładowania baterii akumulowane jest ciepło, co w dłuższej perspektywie może szkodzić zarówno kondycji baterii, jak i całemu urządzeniu.

5. Właściwe przechowywanie nieużytkowanego iPhone’a – w przypadku zmiany telefonu na nowszy, gdy starszy model jest niepotrzebny, powinno się go przechowywać z baterią naładowaną do około połowy. Należy przy tym zwrócić uwagę na warunki, w jakich trzymany jest iPhone – optymalna temperatura w takiej sytuacji wynosi do 32°C przy wyłączonym zasilaniu. Nieużytkowany przez dłuższy okres iPhone powinien być również co jakiś czas doładowywany – mniej więcej co pół roku należy go naładować do poziomu około 50%.

6. Rezygnacja z odświeżania aplikacji w tle – funkcja ta przyczynia się do poboru sporej ilości energii, dlatego dobrze jest zrezygnować z odświeżania w tle przynajmniej dla części aplikacji.

7. Wyłączenie wybranych funkcji – do obciążania baterii w iPhone mogą też przyczyniać się niektóre funkcjonalności, takie jak automatyczne aktualizacje aplikacji, ruchome tło czy synchronizacja skrzynki mailowej. Warto więc zweryfikować, które są rzeczywiście potrzebne i wyłączyć te, z których korzysta się sporadycznie lub prawie wcale.

8. Włączenie trybu niskiego zużycia baterii – tryb niskiego zużycia energii, który został wprowadzony wraz z wdrożeniem systemu iOS 9, wydłuża czas pracy iPhone’a, gdy jego bateria jest bliska rozładowania. Przełączenie urządzenia w ten tryb automatycznie wyłącza niektóre funkcje, które mogą w dłuższej perspektywie przyczyniać się do pogorszenia kondycji baterii w iPhone. Tryb niskiego zużycia energii redukuje jasność wyświetlacza, ogranicza efekty animacji oraz optymalizuje działanie urządzenia pod kątem energooszczędności.

9. Odpowiednie ładowanie baterii – zarówno zbyt częste ładowanie, zwłaszcza gdy nie jest to konieczne, jak i rozładowywanie baterii w iPhone może skracać jej żywotność. Rekomendowanym rozwiązaniem jest ładowanie baterii do poziomu około 80%. Co równie istotne, do ładowania iPhone’a najlepiej wykorzystywać oryginalne lub certyfikowane przewody ze złączem lightning. Choć Apple od pewnego czasu umożliwia stosowanie niecertyfikowanych kabli do ładowania urządzeń, akcesoria mające certyfikat MFI zapewniają wyższe bezpieczeństwo użytkowania.

10. Korzystanie z internetu przez Wi-Fi – połączenie z internetem przez Wi-Fi zużywa mniej energii w porównaniu do połączenia przez sieć komórkową.

Kiedy należy wymienić baterię w iPhone?

Choć zmieniając codzienne nawyki można skutecznie zadbać o baterię w iPhone, po kilkuletnim użytkowaniu jej wydajność mimo wszystko może spaść do poziomu utrudniającego lub wręcz uniemożliwiającego normalne użytkowanie telefonu. Co może świadczyć o złej kondycji baterii w iPhone? Nieoczekiwane wyłączenia telefonu, przygaszanie podświetlenia, wolniejsze uruchamianie aplikacji, cichsza praca głośników, obniżenie płynności przewijania, konieczność ponownego wczytywania aplikacji działających w tle po uruchomieniu, redukcja liczby klatek na sekundę w wybranych aplikacjach czy wyłączenie lampy błyskowej aparatu.

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup nowego smartfona, w takiej sytuacji warto rozważyć wymianę baterii w iPhone. Z takich usług należy jednak korzystać wyłącznie w sprawdzonych punktach zajmujących się profesjonalną naprawą iPhone’ów. Warto przy tym zaznaczyć, że to jedyny sposób na wymianę baterii w iPhone, ponieważ producent nie sprzedaje takich elementów klientom detalicznym.

fot. pexels / picjumbo.com