Tylko USB-C do ładowania telefonu. Podano termin wprowadzenia przepisów
Jeszcze w tym roku w Polsce w końcu mają zacząć obowiązywać przepisy wynikające z wdrożenia unijnej dyrektywy RED, która dotyczy ujednolicenia standardów ładowania sprzętów elektronicznych na terenie państw członkowskich. Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, od 28 grudnia 2024 roku wszystkie nowe urządzenia objęte zmianami będą musiały być wyposażone w uniwersalne gniazda USB typu C.
Co to jest i o czym mówi dyrektywa RED?
Unijna dyrektywa RED, opublikowana 7 grudnia 2022 roku, nałożyła na państwa członkowskie obowiązek wdrożenia przepisów dotyczących ujednolicenia standardów ładowania. Zgodnie z przepisami, wszystkie małe sprzęty elektroniczne sprzedawane w Unii Europejskiej muszą być wyposażone w złącze USB typu C. Termin na ich wprowadzenie upłynął 31 grudnia 2023 roku – mimo to Polska spóźnia się z wdrożeniem zmian, przez co sprawa może zakończyć się w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Od kiedy jeden rodzaj ładowarki w Polsce?
Pod koniec lipca Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało informację, w której podało terminy wdrożenia wymaganych przepisów. Zmiany zostaną wprowadzone w dwóch etapach:
- od 28 grudnia 2024 roku – nowe przepisy będą obowiązywać dla telefonów komórkowych, tabletów, aparatów cyfrowych, słuchawek, konsol do gier, głośników, czytników książek, klawiatur, myszy i systemów nawigacyjnych;
- od 28 kwietnia 2026 roku – przepisy obejmą także laptopy.
Jak podkreślono, dotyczy to wyłącznie nowych urządzeń, które będą wprowadzane do obrotu od 28 grudnia 2024 roku. Sprzęty, które przed tym terminem będą już w sprzedaży, nadal będą dostępne w sklepach, nawet jeśli nie będą miały uniwersalnego gniazda.
Dlaczego wprowadzono dyrektywę RED?
Wdrożenie dyrektywy RED miało na celu przede wszystkim ograniczenie ilości elektrośmieci. Ujednolicenie standardów ładowania umożliwia korzystanie z jednej ładowarki do ładowania wszystkich wymienionych w przepisach przenośnych urządzeń elektronicznych. Nie bez znaczenia jednak pozostaje również aspekt praktyczny – nowe zasady to większa wygoda dla konsumentów.
Jedna ładowarka i odpowiednio dobrany do niej przewód USB będą wystarczać, by naładować wszystkie sprzęty, co jest znacznym ułatwieniem nie tylko na co dzień, ale też podczas wyjazdów czy w sytuacjach służbowych. Ponadto klienci przy wyborze nowego sprzętu będą mogli zdecydować, czy chcą kupić urządzenie z ładowarką, czy bez. Dodatkowo ujednolicenie standardu ładowania ma zapewnić taką samą lub zbliżoną szybkość ładowania różnego rodzaju sprzętów.
Czy wprowadzenie przepisów wynikających z dyrektywy RED oznacza, że złącze Lightning zniknie z produktów Apple? Tak – przedstawiciele amerykańskiego giganta potwierdzili, że wspólny standard ładowania będzie obowiązywał także ten koncern. Konieczność dostosowania się do zmian wymusiła więc na producencie rezygnację ze złącza Lightning w nowych modelach telefonów – Apple wprowadziło port USB-C już w iPhone 15.