Czy słuchawki są szkodliwe?
Słuchanie muzyki przez słuchawki i rozmowy przez telefon przy ich użyciu to aktualnie nasza codzienność. W związku z tym coraz częściej padają pytania, czy słuchawki szkodzą na słuch, a także jakie słuchawki są najzdrowsze? Słuchawki niezależnie od rodzaju są urządzeniem bezpiecznym, o ile używamy ich właściwie.
Jak właściwie używać słuchawek?
To, że słuchanie zbyt głośno muzyki przez słuchawki jest niebezpieczne, jest oczywiste dla każdego. Jednak to niejedyny czynnik, który może stanowić zagrożenie. Ryzykiem jest przede wszystkim zbyt długie użytkowanie słuchawek, niezależnie od tego, czy słuchamy cicho muzyki, czy tylko rozmawiamy przez telefon, czy po prostu trzymamy słuchawkę w uchu, aby swobodnie i szybko odebrać nadchodzące połączenie. Dotyczy to przede wszystkim słuchawek dousznych i dokanałowych.
Przeczytaj także: Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe – które wybrać?
Takie długotrwałe trzymanie słuchawki w uchu to nieprawidłowa higiena użytkowania, która może (ale nie musi) mieć różne konsekwencje. Jak więc właściwie używać słuchawek? Co do zasady, im mniej, tym lepiej. Używanie słuchawek przez kilka godzin dziennie codziennie nie jest czymś, co powinniśmy praktykować. Uważa się, że bezpieczny poziom natężenia dźwięku to 60-70 dB. To tyle, ile powstaje podczas rozmowy z drugą osobą. Dźwięki powyżej 100 dB (np. na stacji kolejowej) mogą być niebezpieczne nawet po 15 minutach.
Uważa się, że bazowym bezpiecznym poziomem jest 80 dB (ok. 60% głośności urządzeń) i przy takim natężeniu można korzystać bezpiecznie ze słuchawek przez 40 godzin tygodniowo.
Jakie niebezpieczeństwa mogą wynikać ze złego używania słuchawek?
Podstawowym zagrożeniem jest oczywiście uszkodzenie lub nawet całkowita utrata słuchu. Nieprawidłowa higiena użytkowania może także przyczynić się do powstawania infekcji usznych, problemów z wydzielaniem się woskowiny czy zaburzeń narządu równowagi, które mogą powodować zawroty i silne bóle głowy. Nie tylko samo użytkowanie ma znaczenie, ale także czystość urządzenia. Brudne słuchawki to kolejny czynnik ryzyka, tak samo, jak używanie słuchawek innej osoby. Słuchawki powinno się traktować jak rzecz osobistą, której nie należy nikomu pożyczać.
Czy słuchawki douszne są szkodliwe?
Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy słuchawki dokanałowe są bezpieczne? W przeciwieństwie do słuchawek nausznych, modele douszne, a tym bardziej dokanałowe wprowadza się bezpośrednio do ucha i kanału słuchowego. Tworzy to barierę i zaburza naturalny dla ucha mikroklimat, który wpływa bezpośrednio na oczyszczanie się narządu i jego pracę. Dodatkowo w trakcie słuchania muzyki wytworzone ciśnienie akustycznie nie ma możliwości rozproszenia się. Im głośniejsza muzyka, tym większe oddziaływanie ciśnienia na błonę bębenkową. Co z kolei przekłada się na stopniową degradację bębenka słuchowego. Dlatego w przypadku korzystania ze słuchawek dousznych, tak ważne jest, aby uszy mogły odpoczywać i regenerować się.
Na co zwracać uwagę, wybierając słuchawki?
Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jakie słuchawki są najzdrowsze. Każde słuchawki, o ile dbamy o ich czystość i właściwe użytkowanie, są bezpieczne, dlatego decydując się na zakup, warto podążać za swoimi preferencjami. Jedni zdecydują się na słuchawki bezprzewodowe, inni wybiorą tradycyjne słuchawki przewodowe, które nie tylko gwarantują świetną jakość dźwięku, czy możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych, ale także wyróżniają się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.
Jak uniknąć negatywnych skutków korzystania ze słuchawek?
Wystarczy kilka prostych zasad, aby korzystanie ze słuchawek, było czystą przyjemnością bez czynników ryzyka. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o odpowiednim poziomie głośności dźwięku. Ponadto ważne jest, aby robić przerwy, żeby ucho mogło odpocząć i się zregenerować. Równie istotne jest dbanie o czystość urządzenia, jak i nieużywanie cudzych słuchawek. Warto także powstrzymać się od używania słuchawek od razu po wyjściu z wody. Wilgoć, która pojawiła się w uchu, powinna mieć możliwość odparowania. Jest to możliwe wyłącznie poprzez odpowiednią wentylację. Wilgoć to środowisko, w którym szybciej rozwijają się bakterie, które mogą powodować liczne infekcje.