Czy telefon przyciąga pioruny? Wyjaśniamy!

Czy telefon przyciąga pioruny? Wyjaśniamy!

Od najmłodszych lat dzieciom tłumaczy się, jak mają zachowywać się w trakcie burzy. Jednym z powszechnie znanych zaleceń jest odłączanie urządzeń elektronicznych od zasilania. Czy to jednak oznacza, że w czasie burzy nie powinniśmy też korzystać ze smartfonów? Sprawdzamy, czy telefon może ściągać pioruny.

Czy telefony ściągają burzę? Mity

Z burzami najczęściej mamy do czynienia latem – zwykle dochodzi do nich po trwającej kilka lub kilkanaście dni fali upałów. W czasie burzy temperatura potrafi nagle spaść, a zjawisku towarzyszą obfite opady deszczu oraz wyładowania atmosferyczne. Ze względu na ich gwałtowność, burze wywołują niepokój czy nawet strach u wielu osób, przez co wokół tego zjawiska narosło wiele mitów.

Jednym z nich jest dość powszechne przekonanie, że telefony przyciągają pioruny. Ma ono swoje korzenie w medialnych doniesieniach dotyczących przypadków porażenia piorunem osób, które w trakcie burzy korzystały ze smartfona. Do jednej z takich sytuacji doszło w 2021 roku w Indiach, gdzie piorun śmiertelnie poraził 18 osób robiących sobie selfie. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że grupa w tym czasie przebywała na szczycie wysokiej wieży.

Z kolei w 2006 roku w Anglii rażona piorunem podczas używania telefonu została 15-letnia dziewczyna. Lekarzom udało się uratować jej życie, a brytyjska lekarka Swindy Esprit opisała jej przypadek w artykule, w którym przestrzegała przed korzystaniem ze smartfonów w czasie wyładowań. Problem polega na tym, że Swindy Esprit w tekście skupiła się na tym, że nastolatka używała telefonu w momencie, w którym została rażona. Pominęła natomiast, że dziewczyna miała kolczyk w uchu czy klucze w kieszeni.

Czy telefony przyciągają pioruny? Fakty

Nic więc dziwnego, że pod wpływem tego typu doniesień narodziło się przekonanie, jakoby podczas burzy nie można było używać telefonu komórkowego. Autorzy takich wiadomości często koncentrowali się jednak na fakcie korzystania ze smartfona w czasie rażenia piorunem, zupełnie nie zwracając uwagi na inne okoliczności zdarzenia. Stąd rozpowszechniany zaczął być mit, że to telefony i sygnały komórkowe przyciągają pioruny.

W rzeczywistości pole elektromagnetyczne smartfonów jest bardzo niewielkie, więc prawdopodobieństwo, że to telefon będzie przyczyną porażenia, jest bliskie zeru. Badania na ten temat prowadzili między innymi naukowcy ze Stanford University, którzy potwierdzili, że szanse, że telefon komórkowy zostanie uderzony piorunem, są bardzo mało prawdopodobne. Przekonywanie, że błyskawica może podążać za falami radiowymi jest całkowicie bezpodstawne.

Czy można używać telefonu w czasie burzy?

Opinię tę potwierdzają inni eksperci. W australijskiej normie ochrony odgromowej AS/NZS 178-2003 przestrzega się przed korzystaniem w trakcie burzy z telefonów stacjonarnych na kablu, ponieważ fala elektromagnetyczna w przewodzie może indukować przepływ prądu, czego konsekwencją może być porażenie.

Z kolei Ramsey Faragher z Uniwersytetu Cambridge przyznał, że metal może przyciągać pioruny, ale niesłuszne jest twierdzenie, że dotyczy to także materiałów wykorzystywanych do produkcji telefonów. Zaznaczył, że w smartfonach znajduje się niewiele metalu, a konstrukcja składa się jeszcze ze szczelnej obudowy. Oznacza to więc, że telefon nie tylko nie jest przewodnikiem, ale nawet jest izolatorem. Również amerykańska agencja rządowa National Oceanic and Atmospheric Administration przekonuje, że: ludzie są rażeni piorunem, ponieważ znajdują się w złym miejscu i złym czasie. Złe miejsce, to każde miejsce na zewnątrz. Zły czas, to każdy czas, gdy burza jest blisko.

Do tego stanowiska przychylają się także polscy specjaliści ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich, w ramach którego działa Polski Komitet Ochrony Odgromowej SEP. W stanowisku wydanym w październiku 2015 roku stwierdzili oni, że nie zwiększa się prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w osobę posiadającą włączony telefon komórkowy. W dokumencie PKOO SEP podkreślił, że dotyczy to również sytuacji, gdy za pośrednictwem smartfona prowadzona jest rozmowa. Co ważne, oświadczenie obejmuje nie tylko telefony komórkowe, ale też inne urządzenia korzystające z transmisji bezprzewodowej, jak tablet czy laptop.

To też może Cię zainteresować: Dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje?