Jak działa ładowarka indukcyjna?

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Urządzenia wykorzystujące technologię ładowania indukcyjnego stają się coraz powszechniejsze. Jak to jednak możliwe, że wystarczy położyć telefon na ładowarce, by urządzenie zaczęło się ładować? Wyjaśniamy, jak działa ładowarka indukcyjna oraz jakie zalety i wady ma ta technologia.

Jak działa ładowanie indukcyjne?

Technologia ładowania indukcyjnego – lub po prostu bezprzewodowego – bazuje na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Aby smartfon lub inne urządzenie można było naładować bez użycia kabla, telefon i ładowarka muszą być wyposażone w specjalne cewki o odpowiednim kształcie, liczbie zwojów i rozmiarach. To właśnie zastosowanie cewek pozwala na wytworzenie pola elektromagnetycznego.

Gdy podłączymy ładowarkę do zasilania, układ nadający energię zasila prądem cewkę. Wokół zaczyna wytwarzać się oscylujące pole elektromagnetyczne, czego efektem jest gromadzenie się ładunku elektrycznego w bliskiej odległości od cewki. Wyposażony w cewkę odbiornik – może być to na przykład smartfon – odbiera energię pola magnetycznego, która przekształcana jest w prąd kierowany do akumulatora. W ten sposób dochodzi do przesyłu energii między urządzeniami, mimo że w przypadku najnowocześniejszych urządzeń nie muszą one być ze sobą fizycznie połączone.

Przeczytaj też: Co zrobić, gdy ładowarka nie ładuje telefonu?

Standardy ładowania indukcyjnego

Wiemy już, że ładowanie bezprzewodowe jest możliwe wtedy, gdy zarówno ładowarka indukcyjna, jak i telefon czy inne urządzenie są wyposażone w specjalną cewkę. Nie jest to jednak jedyny warunek – oba sprzęty muszą przy tym spełniać te same standardy. Przez pewien okres istniały trzy grupy standardów ładowania bezprzewodowego: Alliance for Wireless Power (A4WP), Power Matters Alliance (PMA) oraz Wireless Power Consortium (WPC).

 

W ostatniej z wymienionych grup zrzeszonych jest blisko 300 członków, zaliczanych do czołowych producentów urządzeń mobilnych – w tym Apple. To właśnie uzgodniony przez WPC w 2009 roku standard – Qi – jest obecnie powszechnie uznawanym i stosowanym. W 2017 roku firma Apple ogłosiła, że wszystkie nowe modele iPhone’ów będą spełniać standard Qi. Wraz z upływem czasu także kolejni producenci zaczęli wykorzystywać standard Qi przy wprowadzaniu na rynek nowych modeli urządzeń.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat standard Qi był rozwijany i udoskonalany. O ile w przypadku pierwszych wersji konieczne było kładzenie urządzenia bezpośrednio na ładowarce, aktualnie może dzielić je odległość około 4 cm. Niektóre akcesoria umożliwiają również ładowanie kilku sprzętów w tym samym czasie, a sam proces ładowania przebiega stosunkowo szybko – w przypadku standardowych smartfonów, w ciągu 30 minut bateria może zostać naładowana do połowy.

Rodzaje ładowarek indukcyjnych

Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów ładowarek indukcyjnych. W użytku domowym najlepiej sprawdzają się ładowarki płaskie oraz w formie podstawki. Płaskie ładowarki indukcyjne mają postać niewielkiego krążka, na który telefon kładzie się w pozycji poziomej. Z kolei na ładowarkach w formie podstawki, smartfon układa się pod kątem.

Osobną grupę stanowią indukcyjne ładowarki samochodowe, które w nowej generacji samochodów są montowane opcjonalnie. W samochodach nie wyposażonych w ładowarkę indukcyjną, alternatywą są uchwyty do telefonu wyposażone w funkcję ładowania indukcyjnego.

To też może Cię zainteresować: Jaki uchwyt do telefonu w samochodzie kupić?

Zalety ładowarek indukcyjnych

Technologia ładowania indukcyjnego bez wątpienia ma szereg niekwestionowanych zalet. Za korzystaniem z ładowarki indukcyjnej przemawiają przede wszystkim takie argumenty, jak:

  • komfortowe ładowanie – by naładować smartfon lub inne urządzenie mobilne, nie musimy szukać kabli ani odpinać czy przypinać przewodów. Wystarczy położyć sprzęt na lub w pobliżu ładowarki indukcyjnej, by urządzenie zaczęło się ładować;
  • możliwość ładowania kilku urządzeń w tym samym czasie – nowoczesne ładowarki indukcyjne działające w standardzie Qi są w stanie ładować kilka urządzeń jednocześnie;
  • brak uszkodzeń styków i portów – w przypadku ładowania przewodowego, z upływem czasu często dochodzi do uszkodzeń styków i portów. Jako że ładowarka indukcyjna ich nie wykorzystuje, problem ten jest całkowicie eliminowany;
  • uniwersalność – ładowarka indukcyjna jest kompatybilna z każdym urządzeniem przystosowanym do ładowania indukcyjnego oraz spełniającym odpowiedni standard. Jedna ładowarka może nam więc służyć do ładowania różnych urządzeń mobilnych, niezależnie od zastosowanych w nich rodzajów złącz;
  • design – ładowarki indukcyjne mają prosty, nowoczesny i przyjemny dla oka design.

Wady ładowarek indukcyjnych

Jak każda technologia, także ładowanie indukcyjne ma pewne mankamenty – choć jest ich zdecydowanie mniej niż możliwych do uzyskania korzyści, a przy tym nie dla wszystkich odgrywają one kluczową rolę. Najczęściej wskazywanym minusem ładowarek indukcyjnych jest nieco dłuższy czas ładowania niż przy użyciu standardowej ładowarki. Jest to spowodowane faktem, że podczas zmiany prądu w pole elektromagnetyczne dochodzi do strat energii – w starszych modelach nawet do 30%. Warto jednak podkreślić, że w wyższej jakości ładowarkach indukcyjnych różnica w czasie ładowania nie jest znacząca.

Pewnym utrudnieniem może być też to, że chęć skorzystania ze smartfona czy innego urządzenia – a tym samym jego podniesienia – wiąże się z przerwaniem ładowania. Pamiętajmy też, by nie użytkować telefonu podczas ładowania indukcyjnego. (Także podczas ładowania za pomocą przewodu nie zaleca się korzystania z urządzania podczas rozmów, gdyż grozić to może nawet eksplozją baterii.)

Ponadto należy mieć na uwadze, że ładowarki indukcyjne mają tendencje do nagrzewania się, ponieważ podczas ładowania generowane są spore ilości ciepła. Na rynku dostępne są ładowarki indukcyjne z niewielkimi wentylatorami, ale niekiedy pracują one dość głośno – może być to słyszalne zwłaszcza w nocy.