Ile prądu zużywa ładowarka do telefonu?

Ile prądu zużywa ładowarka do telefonu?

Ładowanie telefonu lub komputera to czynność, którą musimy powtarzać wielokrotnie. W przypadku aktywnego korzystania z urządzenia mobilnego - codziennie, a nierzadko dwa razy dziennie. Wielu z nas - zapewne z przyzwyczajenia - zostawia ładowarkę sieciową w gniazdku. Czy nie lepiej po naładowaniu urządzenia wyciągnąć ładowarkę z gniazdka lub z listwy zasilającej? Czy ładowanie urządzeń przez całą noc jest dobrą praktyką? Ile prądu zużywa ładowarka do telefonu? Sprawdzamy!

Mało kto pamięta pewnie czasy, gdy telefon komórkowy ładowało się raz lub dwa razy w tygodniu. Kto miał starą dobrą Nokię 5110, ten zapewne z rozrzewnieniem wspomina stare dzieje. Obecnie smartfon, którego bateria wystarcza na nieco ponad 20 godzin można zaliczyć do flagowców. W przypadku laptopów - kilkanaście godzin pracy na baterii już robi wrażenie. A i tak drobnym drukiem można najczęściej przeczytać informację producenta, że aby osiągnąć taki wynik, muszą być spełnione odpowiednie warunki – na przykład odpowiednia jasność ekranu czy otwarcie ograniczonej liczby aplikacji etc.

Wiele zależy więc od samego urządzenia, jego konfiguracji, pojemności i żywotności baterii czy sposobu użytkowania, wreszcie tego, jak często ładujemy telefon czy komputer.

Przeczytaj także: Co zrobić, gdy ładowarka nie ładuje telefonu?

Skoro więc tak często musimy ładować nasze urządzenia, zasadne wydają się pytania: ile prądu zużywa ładowarka do telefonu, ile kosztuje naładowanie telefonu? I czy ładowarka pozostawiona w gniazdku pobiera prąd, nawet gdy nie ładuje telefonu? A jeśli nawet, czy warto się tym faktem przejmować?

Ile prądu pobiera ładowarka do telefonu?

Zacznijmy od odpowiedzi na pierwsze pytanie. Okazuje się, że w porównaniu do innych urządzeń elektrycznych w naszym domu, w przypadku ładowania smartfonu zużycie energii elektrycznej nie jest duże. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wiele ładowarek wyposażonych jest obecnie w funkcję quick charge, dzięki czemu zużywają one 10W na godzinę.

Oczywiście to, jak szybko można naładować telefon zależy także od pojemności baterii. Jeśli jednak przyjmiemy, że w ciągu trzech godzin naładujemy nasz telefon, a moc ładowarki wynosi 10W, zużyje ona co najwyżej 0,03kW prądu. Jeśli nawet telefon komórkowy będzie ładowany codziennie, w skali miesiąca zużycie prądu przez ładowarkę sieciową wyniesie 0,9 kWh, zaś w ciągu całego roku - 10,8 kWh. Co to oznacza i jakie ma przełożenie na faktyczny koszt?

Ile kosztuje ładowanie telefonu?

Nawet jeśli założymy, że 1 kWh kosztuje 1,47 zł i ładowanie telefonu będzie się odbywać każdego dnia, to miesięcznie wyniesie nas to 1,32 zł, a rocznie niespełna 16 zł. Mówimy tu oczywiście o sytuacji, gdy w domu znajduje się jedna ładowarka i ładujemy wyłącznie jedno urządzenie. Jeśli ładujemy ich więcej, w tym także laptopy, smartwatche oraz tablety - roczne zużycie prądu będzie oczywiście odpowiednio większe.

Zobacz także: Jaka ładowarka do iPhone’a?

Trzeba też pamiętać o tym, że ładowarka pobiera prąd także wówczas, gdy nie ładuje smartfonu, ale jest pozostawiona w kontakcie. Z jednej strony zużycie energii jest w takiej sytuacji naprawdę niewielkie, ale warto się zastanowić, czy należy zostawiać ładowarkę cały czas w kontakcie, nawet wówczas, gdy nie ładuje żadnego urządzenia. Na pewno nie, gdyż pozostawienie ładowarki podłączonej do sieci nie jest dobre dla samego urządzenia, ponieważ zawarte w niej podzespoły są zasilane prądem i cały czas pracują.

W naszym artykule Dlaczego bateria w telefonie się rozładowuje - pisaliśmy m.in., że zalecane jest utrzymanie poziomu ładowania baterii między 20 a 80%. Obecnie akumulatory w urządzeniach mobilnych nie powinny być ładowane do 100% i rozładowywane do zera, bo wpływa to ujemnie na ich żywotność. Zatem rekomendujemy wyjmowanie ładowarek z gniazdka lub listwy zasilającej za każdym razem po naładowaniu urządzenia. Nie tyle z uwagi na koszty, co na kondycję akumulatora.