Czy telefon psuje wzrok? Podpowiadamy, jak korzystać ze smartfona i chronić wzrok
Według raportu WHO na zaburzenia wzroku cierpi ponad 2,2 mld ludzi na świecie – jednak mając na uwadze, że dane te zostały opublikowane w 2019 roku, można przypuszczać, że liczba ta jeszcze wzrosła. Jedną z przyczyn problemów ze wzrokiem jest codzienne i wielogodzinne wpatrywanie się w różne ekrany – w tym smartfonów.
Jak smartfony wpływają na wzrok?
Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez markę wOkularach.pl, które zostały opublikowane na początku 2021 roku, statystyczny Polak spędza przed ekranem 10 godzin i 26 minut dziennie. Zdaniem naukowców natomiast, do problemów ze wzrokiem może prowadzić wpatrywanie się w ekran już przez 3 godziny każdego dnia.
Zobacz także: Dlaczego telefon się grzeje i kiedy jest to niebezpieczne?
Wyjątkowo niekorzystny wpływ na nasze oczy mają mieć telefony komórkowe. Nie ulega wątpliwości, że te niewielkie urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, lecz większość z nas używa ich nad wyraz intensywnie. Jak wykazały badania Mobiem Polska, ponad połowa Polaków w wieku 15-35 lat korzysta ze smartfonów przez kilka godzin dziennie. 75% ankietowanych używa smartfona także w pracy, a aż 82% zabiera telefon absolutnie wszędzie – w tym do sypialni czy nawet toalety.
Nie tylko długie wpatrywanie się w ekran – co jeszcze psuje wzrok?
Coraz powszechniejsze zaburzenia wzroku są jednak wynikiem nie tylko czasu, który spędzamy przed ekranem smartfona, ale też sposobu, w jaki z niego korzystamy. Z telefonem większość z nas nie rozstaje się nawet w nocy, a używanie urządzenia w całkowitej ciemności – zwykle z bliskiej odległości – negatywnie odbija się na kondycji naszego wzroku, powodując szybsze zmęczenie oczu. Oglądanie filmów czy seriali na niewielkim ekranie i przy niedostatecznym oświetleniu może również przyczyniać się do rozwoju krótkowzroczności.
Przeczytaj również: Co zrobić ze starym telefonem?
Co więcej, gdy długo wpatrujemy się w ekran smartfona, skupiając się na wyświetlanej na nim treści, rzadziej mrugamy, czego konsekwencją jest parowanie filmu łzowego i niedostateczne nawilżenie oczu. Pozbawione ochronnej warstwy gałki oczne stają się mniej odporne na uszkodzenia czy infekcje. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do rozwoju różnych schorzeń, takich jak zespół suchego oka. Warto w tym miejscu dodać, że długi czas spędzany przed ekranem może powodować nie tylko zaburzenia wzroku, ale i bóle głowy, zmęczenie czy wahania nastroju.
Szkodliwe niebieskie światło – jak wpływa na oczy?
Zgubny wpływ na wzrok ma także emitowane przez ekrany światło niebieskie. Nie wszyscy wiedzą, że promieniowanie HEV (High Energy Visible Light) jest wydzielane również przez słońce i w niewielkich ilościach może być korzystne dla organizmu, gdyż zmniejsza uczucie senności i zwiększa czujność. Jednak nadmierny kontakt i ekspozycja na światło niebieskie może spowodować rozregulowanie zegara biologicznego, trudności z zasypianiem i pogorszenie jakości snu. Ponadto niebieskie światło może przyczyniać się do uszkodzenia siatkówki, a w skrajnych przypadkach – zwyrodnienia plamki żółtej.
Jak korzystać z telefonu, by chronić oczy?
Choć intensywne używanie smartfona nie pozostaje bez wpływu na zdrowie naszych oczu, istnieją sposoby, które pomogą nam lepiej chronić wzrok i zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu schorzeń czy zaburzeń widzenia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na telefony z funkcją filtrowania światła niebieskiego. Jeśli posiadany lub upatrzony przez nas model nie jest w nią wyposażony, ciekawą alternatywą mogą być darmowe aplikacje filtrujące światło niebieskie.
To też może Cię zainteresować: Czy telefon przyciąga pioruny? Wyjaśniamy!
Jeśli musimy korzystać z urządzenia przez dłuższy czas, co jakiś czas należy robić krótką przerwę, pozwalając oczom na odpoczynek. Eksperci zalecają, by co 20 minut oderwać wzrok od ekranu na około 20 sekund i skupić wzrok na punkcie oddalony o minimum 6 metrów. Powinniśmy pamiętać także o mruganiu, a w razie potrzeby możemy sięgnąć po krople nawilżające oczy – ważne jednak, by były to produkty pozbawione konserwantów. Nie możemy przy tym zapominać, że o nawilżenie trzeba dbać również od wewnątrz poprzez regularne picie wody i uzupełnianie płynów.